EXPANSION INOM KYLLOGISTIK I EN TID PRÄGLAD AV OSÄKERHET RÖRANDE KONTRAKT

Kyl- och fryslogistik
Önskat antal containrar:
3
Tillgängliga modeller:
Plats:
Madrid, Spanien

Flexibel fryst och kyld lagring för en spansk logistikleverantör

När ett spanskt logistikföretag säkrade ett nytt femårigt kontrakt med en stor snabbmatskedja (QSR) stod det inför ett strukturellt gap i sin verksamhet.

Företaget var specialiserat på distribution av icke-kylvaror och saknade kyl- och frysanläggningar. För att uppfylla det nya avtalet behövde det etablera temperaturkontrollerad kapacitet utan att investera i permanent infrastruktur under kontraktsmässig osäkerhet.

Även om avtalet var på fem år skulle investering i fasta kylrum kräva arkitektonisk projektering, tillstånd och långa installationstider, vilket skulle minska flexibiliteten om volymerna förändrades under kontraktets löptid.

Utmaningen

Att gå in i kyld logistik krävde mer än extra lagringsutrymme. Företaget behövde:

  • Etablera godkänd kapacitet för frysta och kylda produkter
  • Uppfylla EU:s livsmedelssäkerhetskrav
  • Implementera lösningen inom en kommersiellt rimlig tidsram
  • Behålla flexibilitet under hela kontraktsperioden

Byggandet av permanenta kylrum skulle ha inneburit stora initiala investeringar, regulatoriska processer och långa ledtider innan driftstart. Det skulle också ha begränsat företagets möjlighet att skala kapacitet vid förändrad efterfrågan.

Företaget behövde en lösning som minskade tiden till drift samtidigt som den säkerställde efterlevnad och finansiell flexibilitet.

Beslutet

Efter att ha utvärderat alternativen valde logistikleverantören en containerbaserad lösning.

Jämfört med fasta kylrum erbjöd detta:

  • Snabbare implementering
  • Lägre initial kapitalbindning
  • Skalbarhet anpassad till kontraktsvolymer
  • Full överensstämmelse med EU:s livsmedelsstandarder

TITANs erfarenhet av temperaturkontrollerade lösningar och förmåga att leverera både fryst och kyld kapacitet i en och samma installation var avgörande.

Den slutliga installationen omfattade tre SuperStore-enheter för fryst lagring samt en ArcticStore Tropical-enhet för kyld lagring.

Installation och driftsättning slutfördes i november 2025.

Resultatet

Med fryst och kyld kapacitet på plats kunde företaget framgångsrikt gå in i temperaturkontrollerad distribution.

Installationen gjorde det möjligt att stödja det nya QSR-kontraktet med trygghet och öppnade samtidigt dörren för fler kunder som behöver kylkedjelogistik.

Idag är systemet fortfarande i drift och betraktas som en långsiktig lösning i linje med det femåriga avtalet — vilket ger både stabilitet och flexibilitet i takt med att efterfrågan förändras.

Möjliggör kontraktsdriven tillväxt

Denna fallstudie visar hur logistikleverantörer kan expandera till fryst och kyld distribution utan att direkt investera i permanent kylinfrastruktur.

För företag med kontraktsdriven tillväxt erbjuder flexibla temperaturkontrollerade lösningar ett skalbart och regelkompatibelt alternativ som balanserar operativ kontroll och ekonomisk försiktighet.

Hör av dig!

Vi kan hjälpa dig att hitta en användbar container på nolltid. Har du frågor om våra produkter eller tjänster? Hör gärna av dig!

VI ÄR CERTIFIERADE FÖR, ELLER KAN STÖDJA EFTERLEVNAD AV, FÖLJANDE ACKREDITERINGAR
  • ISO Certification 9001
  • ISO Certification 14001 TITAN Containers
  • CE Certification TITAN Containers
  • HACCP Certificate
  • Good Distribution Practice Certificate
Se aktuella erbjudanden